Investeringsselskapet Salvesen & Thams (S&T) og medinvestorer har inngått en avtale om å kjøpe Mylna Gruppen AS – Skandinavias største leverandør av treningsutstyr til proff- og privatmarkedet. S&T vil være majoritetseier i Mylna Gruppen, som blant annet eier utstyrsleverandøren Treningspartner.
Mylna Gruppen selger treningsutstyr til sportsbutikker, treningssentre og direkte til forbrukere i Norge, Sverige og Danmark for omtrent 500 millioner kroner i året gjennom datterselskapene Mylna Sport, Treningspartner, X-Life og Abilica Online.
Konsernet har 89 ansatte og hovedkontor i Mjøndalen. Gjennomføring av transaksjonen forutsetter godkjennelse fra Konkurransetilsynet.
De nye eierne av Mylna Gruppen har ambisjoner om å videreutvikle selskapet til å ta en enda sterkere posisjon på treningsutstyr til proff- og privatmarkedet i Norden, ifølge en pressemelding.
VÅRE ANNONSØRER:
[slideshow_deploy id=’1113′]
– Et solid grunnlag
– Aktiv fritid er en megatrend. Folk flest trener mer hjemme, på treningssenter og på jobb. Derfor tror vi markedet vil fortsette å vokse de neste årene. Vi skal investere videre i Mylna Gruppen slik at selskapet kan fortsette å vokse og å være lønnsomt, sier daglig leder Per Olav Monseth i S&T.
– I tillegg ønsker vi, sammen med våre medinvestorer, å gjøre flere investeringer innen trenden aktiv fritid, fortsetter han.
Administrerende direktør Andreas Gallefoss i Mylna Gruppen fremhever at tilførsel av kapital og kompetanse gjennom aktivt eierskap gir selskapet et solid grunnlag for å ta nye, store steg videre.
– Vi får nye medeiere som vil forsterke oss med spisskompetanse på viktige fagområder som e-handel, digital markedsføring og organisasjonsutvikling, sier Gallefoss.

– Gründer blir med videre
Thomas Weman, en av Mylna Gruppens gründere, blir med videre som medeier i selskapet. Han reinvesterer og opprettholder sin eierandel på 13 prosent i selskapet.
For Weman startet reisen i 1997. Sammen med Christian Eidem, Lars Hanstad og Leif Berven ble Nordic Fitness etablert. Weman startet med showroom i kjelleren hos sin far i Vestfossen.
Reisen fortsatte med Terje Stykket på laget fra 2009. Nordic Fitness fusjonerte i 2010 med Sport Supply International AS som i 1984 ble etablert av Ole H. Grøtterud.
– Hardt arbeid fra dedikerte og dyktige medarbeidere har bygd et fantastisk selskap. Nå ser jeg fram til å bygge videre sammen med medarbeiderne og de nye eierne. Salvesen & Thams er de rette eierne for Mylna Gruppen nå, sier Weman.
VÅRE TRENINGSSENTERPARTNERE:
[slideshow_deploy id=’11726′]
– Fantastisk reise
Gründeren beskriver utviklingen fra oppstarten til over en halv milliard kroner i omsetning i 2021, som en fantastisk reise. Weman reinvesterer selv betydelig i det nye selskapet og fortsetter i selskapets toppledelse; i stillingen som kommersiell direktør.
Omtrent halvparten av Mylnas omsetning kommer fra det norske markedet, mens Danmark og Sverige står for øvrig omsetning.
Styreleder i Mylna Gruppen, Nina Olufsen, karakteriserer eierskiftet som en god avtale for både kjøper og selger.
– Mylna har arbeidet målbevisst for å styrke markedsposisjonen. Det brede produktutvalget er av høy kvalitet, selskapets omdømme er godt og kundemassen er økende. Vi mener at S&T har de beste forutsetninger for å styrke Mylnas posisjon ytterligere, sier Olufsen.
Salvesen & Thams investerer i bedrifter og utvikler dem gjennom langsiktig og aktivt eierskap. Siden 2012 har Salvesen & Thams bygget opp en portefølje av 13 bedrifter og forvalter verdier for over 2 milliarder kroner.
I porteføljen finnes bedrifter som Get Inspired, Rørosmeieriet, B&B Entreprenør, Bitastad-konsernet (Jordbærpikene, Sabrura og BigBite m.fl.) og betydelige satsninger innen venture og eiendom. Salvesen & Thams har hovedkontor på Orkanger i Trøndelag. De største eierne er tidligere konsernsjef i Orkla, Bjørn Wiggen, og investeringsselskapet Kverva.